Takipçi Almak Güvenli Mi?

Takipçi Almak Güvenli Mi?

Takipçi Almak Güvenli Mi?

Sosyal medya kavramı hayatın her alanında popüler bir iletişim aracına dönüşmüştür. Birçok ünlü ve sıradan insan, aileleri ve arkadaşlarıyla iletişimde kalmak için sosyal medyayı kullanıyor. İnsanlar sosyal medyayı kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade etmek, para kazanmak ve bilgilenmek için de kullanıyor. Ancak, pek çok insan sosyal medyada hesaplarını açmadan önce iki kez düşünmez. Çoğu hesap sadece kendinize değil, çevrenizdeki insanlara da zararlıdır. Bu nedenle sosyal medyayı güvenli bir şekilde kullanmayı bilmek önemlidir.

Sosyal medyayı kullanırken güvenliği akılda tutmak önemlidir. En popüler sosyal ağ siteleri, zorbalık ve cinsel içeriğin yanı sıra tehlikeli oturum açma işlemlerini içerir. Bu nedenle, herhangi bir sosyal medya hesabını kullanmadan önce, web sitesinin yönergelerine bakmak önemlidir. Bazı hesaplar, telefonu olan herkesin doğrulama veya yaş kısıtlaması olmaksızın üye olmasına izin verir. Herhangi bir sosyal medya hesabını güvenli bir şekilde kullanırken kendini koruma ve güvenlik bilinci gereklidir.

Güvenli sosyal medya kullanımına yönelik ilk adım, bir hesap adını dikkatlice seçmektir. Birçok kullanıcı, gerçek adlarının bir takma adını veya anagramını seçer. Seçtiğiniz isim başka birininkine benziyorsa, bu seçimin ciddi sonuçları olabilir. Örneğin, dünyaca ünlü Türk komedyen Tahir El brah, birisi onu internette taklit ettikten sonra finansal bir çöküş yaşadığında bu kavramı örnekliyor. Bu nedenle, benzer kullanıcı adlarından haberdar olmak ve hesaplarınız için benzersiz olanları seçmek önemlidir.

Güvenli hesaplarınızı oluşturduktan sonra, uygulamaları indirebilmeniz ve web sitelerine özel olarak erişebilmeniz için güvenli bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacaktır. Birçok internet bağlantısı, çevrimiçi aktivitelerinizi komşularınıza, okul arkadaşlarınıza ve işvereninize ifşa eden genel IP adreslerini paylaşır. Ek olarak, bazı bağlantılar, tarayıcınıza izinsiz olarak erişen tehlikeli üçüncü taraf uygulamalarını kabul etmenizi gerektirir. Wi-Fi bağlantıları hesaplarınızı herkese daha kolay sızdırdığından, mümkünse bir ethernet bağlantısı kullanmak en iyisidir. Ek olarak, engellenen web sitelerine güvenli bir şekilde erişebilmeniz için internet bağlantınızı maskeleyen proxy sunucularına dikkat edin.

Takipçiler söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken iki ana tehlike vardır. Birincisi, sahte kullanıcıların bilginiz veya rızanız olmadan sizi takip etmesidir. Bu sorun özellikle hemen hemen her hesabın 500'den az takipçiye sahip olduğu Instagram'da yaygındır. Sahte kullanıcıların profil resminizi ve diğer ayrıntılarınızı kopyalaması ve izniniz olmadan sizi takip etmesi kolaydır. Eşiğinize ulaştıklarında yanıt vermeyi bırakırlar ve kısa süre sonra sizi takip etmeyi bırakırlar. Bu nedenle, her sosyal ağ sitesinde sizi kimlerin takip ettiğini düzenli olarak izlemeniz önemlidir.

Takipçilerle ilgili diğer bir tehlike, gerçek kullanıcıların iletişim bilgilerinizin profillerinde görünmesini engellemesidir. Bu sorun öncelikle, kullanıcıların diğer hesapların onları takip etmesini rutin olarak engellediği Twitter'da ortaya çıkar. Bu hesaplardan bazıları daha sonra 'Takipçi Büyümesi' olarak adlandırılan süreçte reklamverenlere satacakları sahte takipçiler yetiştirecek. Esasen, bu takipçilerde bir artışa yol açar, ancak bloke edilmiş hesapların bloklar yoluyla yeni takipçiler hakkında yanlış bilgi toplaması nedeniyle zamanla gerçek takipçilerde düşebilir.

Sosyal medya kullanımı için güvenli hesaplar oluşturmak, güvenlikle ilgili ilk elden farkındalığın her gün el altında tutulmasını içerir. Herhangi bir hesabı güvenli bir şekilde kullanırken isim seçimleri çok önemlidir ve takipçiler, onları engellemeden veya herkesin kimliğine bürünmeden kimi takip ettiklerini bilmelidir. Bu önlemleri önce uygularsa herkes sosyal medyayı güvenle kullanabilir!